راهنمای نویسندگان

شرایط پذیرش مقاله

 از اساتید، صاحب‌نظران، کارشناسان و دانشجویانی که علاقه‌مند به ارسال مقالات خود برای این مجله هستند خواهشمند است به نکات زیر توجه فرمایند:

1)      پژوهشگران محترم خواهشمند است مقالات صرفاً علمی ـ پژوهشی خود را طبق فرمت نشریه آماده و از طریق سامانه فصلنامه ارسال نمایند. پس از دریافت مقاله اعلام وصول خواهد شد. تمامی مقالاتی که اعلام وصول می شوند در روند بررسی نشریه قرار خواهند گرفت و حداکثر طی زمان 6 ماه اعلام نتیجه خواهد شد. بنابراین از نویسندگان محترم خواهشمند است از پیگیری های مکرر اجتناب ورزند چرا که این امر موجب کندی در روند کار خواهد شد.

2)      مقالات الزاماً باید در زمینه شاخه‌های مرتبط با موضوع فصلنامه نوشته شود. 

3)      مقالات ارسالی تنها در قالب تعیین­ شده نشریه مورد بررسی اولیه قرار می‌گیرند و در صورت عدم رعایت ساختار مورد نظر، به نویسنده اطلاع داده می شود.

4)      ضروری است مقاله‌ ارسال شده در هیچ سمیناری (داخلی، ملی یا بین المللی) ارایه نشده باشد و یا در هیچ نشریه‌ای (داخلی، ملی یا بین المللی) پیش‌تر چاپ نشده باشد و یا هم زمان به نشریه‌های دیگر فرستاده نشده باشد.

5)      مقالات منحصراً به ­صورت الکترونیکی و از طریق وبگاه اختصاصی نشریه پذیرفته می‌شوند.

6)      مقاله ارسالی باید پژوهشی و حاصل تحقیق نویسنده(گان)باشد؛ مقالات ترجمه­‌‌‌‌ای و مروری پذیرفته نمی­شوند.  

7)      زبان مقاله باید فارسی باشد. از آوردن اصطلاحات خارجی که معادل های دقیق و رسایی در زبان فارسی دارند خودداری شود و در مواقع ضروری، معادل لاتین لغت مورد نظر، در زیر نویس نوشته شود.

8)      مقالات رسیده پس از بررسی در کمیسیون اولیه و در صورت انطباق با معیارهای مجله به منظور ارزیابی به صورت بی‌نام برای دو تا سه نفر از داوران صاحب‌نظر در موضوع مقاله ارسال می‌شود (انتخاب داوران بر عهده‌ هیئت تحریریه خواهد بود).

9)      نشریه حق رد یا قبول و نیز ویراستاری مقالات را برای خود محفوظ می‌دارد. هیأت تحریریه در انجام اصلاحات آزاد است.

10)   مقالاتی که برای چاپ آماده شده ­اند برای تأیید نهایی به نویسنده ارجاع می‌شود. صحت و سقم و مسئولیت مطالب مقاله به عهده نویسنده(گان) است.

11)   چاپ و انتشار مطالب مندرج در این نشریه به شرط ذکر منبع بلامانع است. ( توصیه و تأکید بر آن است که تا حد امکان به نشریه نیز استناد شود.)

12)   در سامانه مجله، نویسنده مسئول می بایست مسئولیت کلیه مکاتبات و محتوای مقاله را تعهد نماید.

13)      به هنگام ارسال یا ویرایش مقاله دقت داشته باشید که چکیده فارسی و انگلیسی و کلیدواژه­ های فارسی و انگلیسی و همچنین مشخصات خواسته شده نویسندگان به دقت در جای مناسب نوشته شوند. مقالات فاقد این اطلاعات در سیستم بررسی وارد نمی‌شوند.

14)      مقاله باید از نظر ساختار حایز شرایط زیر باشد:

الف) صفحه مشخصات نویسندگان مقاله به فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق) مشخصات نویسنده مسئول با فرمت زیر:

(نام، نام­ خانوادگی، درجه علمی، رشته تحصیلی یا تخصص، شماره همراه، شماره محل کار، آدرس آکادمیک (نام گروه،  نام دانشکده، نام دانشگاه، شهر).

اطلاعات نویسندگان دیگر با فرمت زیر:

(نام، نام­ خانوادگی، درجه علمی و عنوان رشته تحصیلی و آدرس ) به طور کامل درج شده و ترتیب قرار گرفتن نام آنها مشخص شود.

ب) عنوان فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق)

ج) چکیده فارسی و انگلیسی (ترجمه دقیق)- 150 تا 250 کلمه فارسی و 150 تا 250 کلمه انگلیسی

د) کلیدواژه­ های فارسی و انگـلیسی (ترجمه دقیق)، حداقل 3 و حداکثر 6 کلمه

ه) متن اصلی دارای مقدمه (موضوع، مبانی نظری، پیشینه، فرضیه یا سئوالات)، روش شناسی، یافته‌های تحقیق، بحث و نتیجه­ گیری، منابع و تقدیر و تشکر (در صورت صلاحدید نویسنده و حداکثر در 3 سطر)

نکته: کل مقاله شامل تمام بخش ­های آن باید حداقل 10 و حداکثر 20 صفحه باشد.

15)      و) ارجاع به منابع در همه­ موارد لازم است به ­صورت کامل رعایت شود.. فهرست منابع در پایان مقاله و ارجاع به منابع درون متنی بر اساس سبک (APA)  باشد. منابع در انتهای مقاله صرفا به زبان انگلیسی به ترتیب حروف الفبای تنظیم شود:

16)      دقت شود که تمامی منابع فارسی و غیر فارسی به انگلیسی ترجمه شوند. چنانچه منبع مورد استفاده فارسی بود پس از ترجمه در انتها داخل کروشه کلمه Persian نوشته شود.

ضمنا همه منابع درون متنی اعم از داخلی و خارجی، به صورت انگلیسی نوشته شود. مثال: (Almasi & Shahbazi, 2019)

 

17)      کل متن به صورت یک­ستونی و در کاغذ A4 با فواصل مساوی 3 سانتیمتر از بالا، پایین، چپ و راست صفحه تایپ شوند. برای تایپ قسمتهای مختلف مقاله به شرح زیر عمل نمایید:

الف) تمام متون فارسی باید با فونت میترا و تمام متون انگلیسی با فونت Times New Roman تایپ شوند.

ب) فواصل خطوط در تمام مقاله 1 واحد باشد.

ج) فایل مقاله باید به دو فرمت word  و pdf  ارسال گردد.

د) نوشته ­های فارسی صفحات متن اصلی مقاله با فونت اندازه 12 و نوشته‌های انگلیسی با فونت اندازه 11 نوشته شوند. تیترها بُولد باشند. منابع در انتهای متن اصلی و با اندازه فونت 10 نوشته شوند.

ه) شرح تصویر و توضیح مربوط به نمودار  و جداول زیر آن و شماره و عنوان در بالای آن آورده شود. در متن برای شماره ­گذاری و ارجاع به تصاویر، جداول و نمودارها سه سری شماره­ گذاری مستقل انجام شود. فونت متون داخل جداول فارسی اندازه 10 و انگلیسی 9 در نظر گرفته شود.

18)      آراء و نظرات مندرج در مقاله‌ها لزوماً بیانگر نظرات و آراء مجله نیست .

19)      ترتیب تقدم یا تاخر چاپ مقاله‌ها به ارزش علمی‌و یا شخصیت نویسندگان ارتباطی ندارد.

 

ترتیب نویسندگان: ملاک ترتیب و اطلاعات نویسندگان در زمان چاپ مقاله، بر اساس اطلاعات وارد شده در سایت نشریه هنگام سابمیت مقاله است و هیچ‌گونه تغییری در اضافه کردن اسامی نویسندگان و یا تغییر در وابستگی سازمانی بعد از سابمیت و دریافت مقاله انجام نمی‌پذیرد. بنابراین، نویسندگان مقاله موظف هستند تمامی اسامی نویسندگان را با وابستگی سازمانی صحیح و اطلاعات کامل در دو بخش فارسی و انگلیسی وارد نمایند؛ در غیر این صورت نشریه هیچ‌گونه مسئولیتی را در خصوص موارد مذکور برعهده نخواهد داشت.

«درج قدردانی از حامی یا تأمین‌کننده اعتبار پژوهش در مقاله» در انتهای مقاله قبل از منابع و مآخذ زیر تیتر «سپاسگزاری» الزامی است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی بایستی از معاونت پژوهشی دانشگاه مربوطه قدردانی نمایند که زمینه انجام پژوهش را برای آنان فراهم نموده است. مثال:

سپاسگزاری

   از معاونت محترم پژوهشی دانشگاه .................. / مرکز ...................... به خاطر حمایت مالی/ حمایت معنوی / همکاری در اجرای پژوهش حاضر سپاسگزاری می‌شود.

   از آقای دکتر .............. / خانم دکتر ............... به خاطر بازبینی متن مقاله و ارائه نظرهای ساختاری تشکر و قدردانی می‌شود.

   از داوران محترم به خاطر ارائه نظرهای ساختاری و علمی سپاسگزاری می‌شود.

   نگارندگان بر خود لازم/فرض می‌دانند از آقای دکتر ............. / خانم دکتر .................. به خاطر مطالعه متن مقاله حاضر و ارائه نظرهای ارزشمند سپاسگزاری نمایند.